מה כדאי לדעת על עבירות מע"מ

עבירות מע"מ הן עבירות מס לכל דבר ועניין וכמו כל סוג של עבירות מס הן נחלקות לשני סוגים- מהותיות וטכניות. מס ערך מוסף הוא מס שמוטל לא רק על כל בעל עסק אלא על כל אדם פרטי, אבל בעל עסק החייב או המחייב בתשלום- חלה עליו החובה לשלם אותו.

עבירות טכניות נחשבות לקלות יותר אבל גם הן עלולות לעלות למבצע אותן לשלם מחיר יקר.  סירוב למסור מסמך או פנקס חשבונות, אי התייצבות לחקירה חרף חיוב להתייצב אליה, הוצאת חשבונית שלא כדין, איחור בהגשת דו"ח במועד הנקוב להגשתו, הנפקת חשבונית ללא תשלום מס הערך הכלול בו – "קלות" לכאורה ככל שהן עשויות להיחשב, חשוב לדעת כי החוק קובע עליהן, בנסיבות מסוימות, דין של ריצוי שנת מאסר אחת. הישנות עבירות טכניות ואי הסרת המחדלים שצוינו עלולה לגרום להאשמה ולהרשעה בעבירת מס ערך מוסף מהותית- שהיא עבירה חמורה.

עבירה מהותית היא עבירה שמתבצעת בכוונת מכוון להונות את שלטונות המס, כאשר החשבוניות פיקטיביות והוצאו חרף העובדה שלא התקיימה כל עסקה, רישום כוזב, הסתרה, זיוף, השמדת מסמכים והעלמת ראויות, נקיטת דרכי ערמה ומרמה, כדי להתחמק ולהימנע מתשלום המס. המבצעים עבירות מהותיות צפויים לעונש עד חמש שנים בנסיבות רגילות ועד שבע שנים בנסיבות מחמירות.

לכל חשוד, קל וחומר נחקר, לא עומדת רק חזקת החפות אלא הזכות להיפגש ולהתייעץ עם עורך דין . לנחקרים, רובם ככולם, אין שום סיכוי מול השלטונות החזקים, לכן שירת שירות של עורך דין מומחה בדיני מיסים היא ברירת מחדל. לעיתוי יצירת הקשר עשויה להיות חשיבות ואף השפעה מכרעת על מיצוי הסיכוי לסיים את הנושא בהסדר. נציג של משרד עורכי דין מקצועי יכול להפיק ולמצות את המרב ואת המיטב מייצוגו את החשודים ולמנוע פתיחת הליך ורישום פלילי.

העלמת מיסים נחשבת כאמור לעבירה חמורה וגם בסף או ברף הנמוך יותר במדרג החומרה- עבירות טכניות- עלול חשוד בביצוע העבירה לעונש שעבורו ייחשב לבלתי מידתי ובלתי סביר…

גם כאשר מוגש כתב אישום בגין ביצוע עבירת מע"מ ואולי בעיקר לאחר שהוא מוגש, נדרש הנאשם לייצוג של עורך דין שעשוי לבסס טענה לנסיבות מקלות להפחתה בעונש, אם וככל שיצליח לשכנע בטענה כי העבירות שבוצעו הן עבירות טכניות שבוצעו בתום לב, כתוצאה מאי סדר, מחוזר ארגון, מאי הקפדה על רישום מסודר אבל ודאי לא מרצון, ומדעת, להערים על שלטונות המס.

כאשר אתם נמצאים עם הגב אל הקיר וחשים וחושבים כי הנה מתממש התסריט השחור ביותר וכי כלו כל הקצים, ובעיני רוחכם אתם רואים עצמכם נכלאים מאחורי סורג ובריח,  חשוב שתזכרו כי יש מי שהמקצוע, הידע, הניסיון והיכולת להוציא מתוק מעז ( ולימונדה מלימון..) בשעה קשה זו הדבר הנכון לעשותו הוא ליצור קשר עם משרד שהוא שם נרד להצלחות מוכחות בתחם ייצוג נחקרים בעבירות מס בכלל ועבירות מע"מ בפרט.

אולי יעניין אתכם?