עבירת תגרה במקום ציבורי

תגרה במקום ציבורי הינה עבירת אלימות שתכליתה לשמור על הסדר הציבורי ולמנוע קטטות רבות משתתפים. העבירה נכללת בחוק העונשין, התשל"ז-1977 בפרק ח' שעניינו "פגיעות בסדרי המשטר והחברה" והיא מנוסחת באופן הבא בסעיף 191 לחוק:

"המשתתף שלא כדין בתגרה במקום ציבורי, דינו – מאסר שנה אחת".

מהי תגרה?

תגרה היא קטטה שכוללת אלימות פיזית בין מספר רב של משתתפים.

אלימות הדדית

מקרים שבהם התרחשה תקיפה הדדית, ללא אלימות חריגה מצד אחת הצדדים ביחס לאלימות שבה נקט הצד השני, עונים להגדרה של יסודות עבירת התגרה. מרכיב ההדדיות הוא הגורם שמבחין בין עבירת התגרה לעבירת התקיפה שבה צד אחד הוא זה שסופג את החבטות באופן כמעט בלעדי. מנגד, בעבירת התגרה נקודת המוצא היא שכל הצדדים נקטו באלימות האחד כלפי השני.

הנוכחות במקום והשתתפות מספיקה לצורך הרשעה

יש לציין בהקשר זה לעבירת התגרה כי להבדיל מעבירות אלימות אחרות התקיימותה הרשעה בעבירה זו אינה תלויה בתוצאה כלשהי או בנזק שנגרם לנפגע העבירה או משתתף אחר בקטטה. המשמעות המשפטית היא שבעבירת התגרה עצם ההשתתפות בקטטה והנוכחות במקום האירוע מספיקה לצורך הרשעה. במקביל, גם לשאלת יוזם הקטטה או מחולל האירוע אין משמעות מבחינת הרשעה בעבירה זו הואיל וסוגיית ההרשעה עוסקת בהשתתפות בקטטה.

מקום ציבורי

כפי שניתן לראות סעיף העבירה קובע איסור פלילי על השתתפות בתגרה כאשר מדובר במקום ציבורי. בסעיף 34כד לחוק העונשין מקום ציבורי מוגדר כדרך, בניין, מקום או אמצעי תחבורה שיש אותה שעה לציבור זכות או רשות של גישה אליהם, בלא תנאי או בתנאי של תשלום. בנוסף, מקום ציבורי נחשב לכל בניין או מקום המשמש באותה עת להתקהלות ציבורית או דתית או בית משפט.

החשיבות לייצוג על ידי עורך דין פלילי

בכל תיק פלילי קיימת חשיבות לייצוג על ידי עורך דין פלילי מקצועי והדברים נכונים גם בעבירת תגרה במקום ציבורי. בתיקים מסוימים עורך דין פלילי מקצועי יוכל לשכנע את התביעה לסגור את התיק במסגרת שימוע מבלי שיוגש כתב אישום לבית המשפט. גם בשלב החקירה קיימת חשיבות להתייעצות עם עורך דין פלילי. התנהלות נכונה במהלך החקירה יכולה לעשות את ההבדל בין הגשת כתב אישום ובין סגירת התיק ללא כלום.

מחפש עורך דין פלילי בצפון ? מחפש עורך דין פלילי בחיפה? מחפש עורך דין פלילי בקריות? מוזמן להתקשר לעו"ד אביב מזרחי 0504-399-440.

הערה: מאמר זה מאגד מידע כללי וראשוני ואינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי. אין להסתמך על הכתוב מבלי להתייעץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

כותב המאמר הינו עורך דין אביב מזרחי בעל משרד עצמאי שעוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו.

כללי תביעות נזיקין
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
תביעת סיעוד
אם נקלעתם למצב שנפצעתם בתאונה, חליתם במחלה או נפגעתם בעבודה, בוודאי הכנתם בשביל תרחישים אלה פוליסת...
קרא עוד »
אוק 20, 2021
עורך דין עבירות מס – יוכל לסייע לכם לקבל עונש פחות חמור
אם תדעו לפנות אל עורך דין עבירות מס ברגע הנכון, תוכלו לראות כי הוא יוכל לסייע לכם להגיע לפשרה משפטית...
קרא עוד »
דצמ 16, 2021
אילו שאלות יהיו בטופס ה- ETIAS
מתכוונים בקרוב לטוס לחו"ל? יש כמה דברים שכדאי לכם לדעת לפני שאתם טסים ועל חלק מהם, לפחות בכל מה שקשור...
קרא עוד »
נוב 22, 2021