שיקום תעסוקתי – דע את הזכויות שלך

אם נקבעו לכם 20% נכות על ידי המוסד לביטוח לאומי, עליכם לדעת את הזכויות שלכם, שנגזרות כתוצאה מכך, אחת מהן היא הזכות לקחת חלק בתכנית שיקום, במסגרתה תעברו הכנה ללימודים ולעבודה, יינתן לכם סיוע בלימודים, וגם יפתחו בפניכם אפשרויות תעסוקה.

מי זכאי?

הזכאים הם אנשים שעברו וועדה רפואית ונקבעו להם 20% נכות ומעלה. בנוסף, כדי להיות זכאים עליכם להיות בני 18 ומעלה, אך לפני גיל פרישה, להזדקק להכשרה מקצועית כדי לחזור לשוק העבודה ולעמוד בכל הקריטריונים שקובעים כי אתם מתאימים לקבלת שיקום מקצועי, כך שבתום התהליך תוכלו להשתלב בעבודה מסודרת בשוק החופשי. כמו כן, האופציה של שיקום תעסוקתי תתאים לכם, כל עוד אינכם מסוגלים לחזור למקום עבודה קודם עקב השלכות תפקודיות שנובעות מאותה נכות, כל שכן לעבוד בעבודה התואמת את השכלתם, ניסיונכם התעסוקתי הקודם וכישוריכם.

מהו שיקום מקצועי?

תכנית השיקום נועדה לעזור לאנשים עם מוגבלויות או נכויות למצוא, לשמור או לחזור לעולם התעסוקה, כאשר מטרתה היא לקדם את אותם האנשים שנמצאים בתכנית, ולעזור להם להיות עצמאיים יותר פיזית וכלכלית. במידה ונמצא כי אתם זכאים לשיקום, תיפגשו עם נציג אשר יעזור להתאים לכם את תכנית השיקום הנכונה, תוך שהוא מתייחס לכישורים, לניסיון וליכולות שלכם.

כדי לעזור לכם להשתלב מחדש, ייתכן כי הנציג יפנה אתכם לגורמים מטפלים, שם תעברו אבחון והכוונה מקצועית. בתום תקופת הלימודים, הנציג שמללוה אתכם גם יעזור לכם עם תהליך ההשמה לעבודה.

אילו שירותים מוצעים במסגרת השיקום התעסוקתי?

השירותים המוצעים במסגרת תהליך השיקום התעסוקתי משתנים בהתאם לצרכים, הכישורים שלכם, אחוזי הנכות, המגבלות הרפואיות וגם המקצוע שתבחרו. ברוב המקרים, תכנת השיקום תכלול את הדברים הבאים:

  • הכשרה תעסוקתית – לימודים, הכשרה מקצועית, השלמת השכלה, מכינה, הקניית מיומנויות תעסוקתיות וכדומה.
  • ייעוץ – במסגרת השיקום ייתכן שתעברו מפגשי ייעוץ אישיים או קבוצתיים כדי לעזור לכם להתמודד עם האתגרים הרגשיים של חזרה לעבודה.
  • השמה בעבודה – היועצים השונים יכולים לעזור לכם לחפש ולמצוא משרות פנויות, להגיש מועמדויות לעבודה ולהכין אתכם לראיונות.
  • התאמת מקום העבודה – שילוב מכשירים או ציוד שעוזרים לכם לבצע את משימות העבודה שלכם כמו למשל מכשיר שמיעה או הנגשה של המתחם.

וכמובן, שגם אתם לוקחים חלק פעיל שיקום המקצועי שלכם

שיקום מקצועי הוא תהליך חשוב שיכול לעזור לאנשים עם מוגבלות או פציעות להשתקם ולהשתלב בשוק העבודה מחדש. על ידי הבנת הזכויות שלכם לאורך התהליך, תוכלו לקבל החלטות מושכלות ולהבין מה האפשרויות שעומדות לרשותכם. כדי להשיג את המטרות של השיקום, עליכם למצוא את המסגרת שתלווה אתכם לכל אורך הדרך, ותפתח תכנית שעונה על הצרכים שלכם בצורה מדויקת. ולבסוף עליכם להגיע לפגישות ייעוץ, ליצור קשר עם מועמדים פוטנציאליים ולגשת לראיונות עבודה, כדי לקדם את תהליך השיקום שלכם.

כללי תביעות נזיקין
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
עו"ד פלילי – איך אדע אם הוא יכול לעזור במקרה שלי?
כאשר אדם מואשם בעבירה פלילית כלשהי, תהיה המטרה של החקירה להוביל את החשוד להודאה במעשה. יופעלו עליו...
קרא עוד »
דצמ 24, 2018
עורך דין פשיטות רגל
עורך דין פשיטות רגל נחשב לגורם חשוב וחיוני, עבור כל אדם שעומד בפני הליך של פשיטת רגל. מדובר ללא ספק על...
קרא עוד »
ינו 18, 2021
מהי עבירה בקלות ראש
לא פעם ניתן לשמוע על מקרים, בהם המשטרה החליטה להחמיר עם נהג מסוים. במקרים אלו, המשטרה מוסיפה לנהג...
קרא עוד »
יול 07, 2020