מתי מומלץ להיעזר בעורך דין צבאי?

עורך דין צבאי

עורך דין צבאי הינו עו"ד המתמצא בהיבטים המיוחדים של המשפט הצבאי, של ייצוג מול שלטונות הצבא, ליווי בחקירות מצ"ח וכדומה. נסביר ונדגים כמה מצבים שבהם מומלץ להיעזר בעורך דין הבקיא בפסיקה ובחוק הצבאי. 

יעוץ לנחקרים מול מצ"ח

חייל או חיילת עלולים להיחקר מסיבות שונות, סמים, תקיפה, אונס ועוד. חקירת מצ"ח עשויה להיות מאוד מאיימת, במיוחד לאנשים שזו להם ההסתבכות הראשונה. לכל חייל שנחקר במשטרה הצבאית החוקרת יש אי סימטריה במעמדו מול החוקרים. הנחקר חסר את הידע וההבנה בהליכים הללו. הוא לא יודע מה לומר ומה לא לומר, מה המשמעות של שאלות החוקרים. זהו אחד מתפקידיו של עורך הדין הצבאי. לנחקרים במצ"ח נתונה הזכות להיעזר בעורך דין ומומלץ לממש את הזכות החוקית היסודית הזאת. 

ייצוג בבית דין צבאי 

מה שנכון בשלב החקירה מול מצ"ח נכון לא פחות כאשר מגיעים לשלב שבו בית דין צבאי דן בתשתית ראיות ועדויות שונות. חייל אשר הושם במעצר ועומד למשפט בבית דין צבאי לא יכול לייצג את עצמו בצורה משביעת רצון. מומלץ להיעזר בעורך דין צבאי, המתמחה בכל דיני הראיות, העדויות, הייצוג והבהרת הדברים מול שופטי בית הדין. 

הסדרת מעמד לקראת יציאה לחו"ל 

סיוע של עורך דין, בייעוץ לנחקרים ובייצוג בבית המשפט הצבאי עשוי להיראות מובן מאליו. אך יש עניינים נוספים, שגם בהם מומלץ לפנות לעורך הדין. עורך דין צבאי מטפל גם בהסדרת מעמדם של צעירים או מלש"בים, שצריכים לצאת לחו"ל מסיבה כזאת או אחרת. הסדרת המעמד של מי שעוזב לחו"ל, לאחר קבלת צו קריאה או אפילו לפני הגיוס, מונעת הסתבכות בעתיד. מי שלא מבצע הסדרת מעמד בצורה תקינה עשוי להיעצר אפילו בביקור קצר בארץ.  

כללי תביעות נזיקין
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
לא רק אנשים של חוק וצדק: למי מתאים ללמוד משפטים?
רוצים לדעת אם אתם מתאימים ללימודי משפטים? אנחנו נספק לכם קווים כלליים שיוכלו לעזור להחליט, האם...
קרא עוד »
אוג 19, 2019
רמת התחרותיות הגבוהה של עורכי דין בישראל
אין ספק כי קיימת רמת תחרותיות גבוהה של עורכי דין בישראל, היות ובכל שנה מצטרפים לתחום מאות עורכי דין...
קרא עוד »
דצמ 08, 2020
תמלול משפטי – אל תכינו אותו בעצמכם
צריך להבין שכאשר בוחרים להגיש תמלול משפטי בתור ראיה, עליו להיות מוכן בצורה מקצועי ותוך כדי הקפדה על...
קרא עוד »
אוק 03, 2021