היתר לחריגות בנייה – מהן חריגות בנייה בכלל?

אין ספק כי מצוקת הדיור בישראל היא קשה. זוגות צעירים יכולים לחפש דירה במחיר שפוי זמן רב ולא למצוא. אמנם, גם כאשר מדובר על משפחה שיש לה כבר דירה, לא פעם בעקבות התרבות של בני המשפחה נדרש בית גדול יותר אך אין את האמצעיים הכלכליים בשביל לקנות כזה. הדבר שנותר לעשות במקרים רבים הוא פשוט לבנות ולהרחיב את הבית, או במקרה של זוגות צעירים לגור בכל מיני הרחבות בנייה שנעשו על ידי אנשים אחרים. אמנם, כאשר רוצים לבנות ולהגדיל את הבית יש צורך בקבלת היתר מהוועדה לתכנון ובנייה, כאשר בונים בלי היתר הבנייה מוגדרת כחריגת בנייה, ולדבר ישנם כמה משמעויות וכפי שיבואר.

מה המשמעות של חריגות בנייה?

כאשר אתם בונים בצורה לא חוקית או אפילו רוכשים דירה שנעשו בה חריגות בנייה, אתם חשופים כמובן לקנסות כבדים של הרשות המקומית, וכן להגשת כתב אישום ורישום פלילי. הרשויות בישראל מחויבות לבצע סקר עבירות בניה מדי תקופה אשר מטרתו לגלות חריגות בנייה על ידי תצלומי אוויר. ולכן, כאשר אתם רוכשים דירה עליכם לבדוק בהיתר הבנייה של הנכס שהתשריט המופיע שם זהה למצבה של הדירה כיום, ושמדובר על דירה ללא חריגות בנייה החושפות גם אתכם לקנסות והליכים פלילים.

האם ניתן להסדיר חריגות בנייה שכבר קיימות?

ישנם פעמים בהם אפשר להסדיר חריגות בנייה גם לאחר שהם כבר קיימות באמצעות קבלת היתר לחריגות בנייה. עבור זה יש לפנות אל אדריכל שיבצע בדיקת התכנות לכך שהחריגה תוסדר, ורק אז לנסות להוציא אישור בדיעבד לחריגה. בקשת היתר לחריגות בנייה היא אמנם דבר יחסית נפוץ, אך יש לקחת בחשבון כי במידה ולא תקבלו היתר לחריגות הבנייה אתם עלולים לקבל צו המורה להרוס את החריגה. 

למדו על היתר בנייה לשימוש חורג https://www.lb-arc.co.il/permit-for-exceptional-usage

אולי יעניין אתכם?

החשיבות בהסכם ממון על נכס

הסכם ממון נערך עבור בני זוג הרוצים למסד יחסיהם. כך כאשר הם רווקים ומעוניינים להתחתן ובמיוחד כאשר נוצרות מערכות יחסים שניות בחייהם. קיימות סיטואציות שונות.

קרא עוד »