נהגתם בשכרות? 5 פעולות שחובה שתבצעו אם עצר אתכם שוטר

במדינת ישראל יש כ9 מיליון תושבים. על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בסוף שנת 2020 מספר כלי הרכב המנועיים ברחבי המדינה עמד על 3,689,000, והמספר רק הולך ועולה. בכבישי ישראל עוברים מידי יום מאות אלפי כלי רכב, ומשכך, הצורך בשוטרי תנועה, שפועלים לשמירה על הסדר והבטחון התחבורתי – הולך ועולה.

צעירים רבים מנסים להתחקות אחר התרבות העכשווית, ומגבירים את השימוש הרחב בנהיגה ברכבים פרטיים, לעיתים תחת זלזול ואי-הקפדה על חוקי התנועה, ובפרט בכל האמור לנהיגה בשכרות. ריכזנו עבורכם מספר נתונים בנוגע לנהיגה בשכרות ומעצר על ידי שוטר.

השפעת שכרות על הנהיגה, ועונשה

על פי החוק, נהיגה בשכרות היא נהיגה תחת השפעה של אלכוהול, שריכוזו בדם הוא למעלה מ0.05 אחוז. בדיקת רמת האלכוהול בדם נקבעת בעזרת מכשיר הנקרא "ינשוף", והוא יקבע אדם כשיכור כשיימצאו 50 מיקרוגרם של אלכוהול על כל 100 מיליליטר דם בגופו. העונש המינימלי על עבירה זו הוא פסילת רישיון נהיגה למשך שנתיים, ולעיתים אף מאסר בפועל למי ששנה על עבירה זו.

מעבר לעונש על נהיגה תחת השפעת אלכוהול, יש בדבר סכנה גדולה לציבור. מניסויים רבים שבחנו את אופן קבלת ההחלטות של אנשים בגילופין, נמצא כי זמן התגובה שלהם לממצאים בשטח ארוך יותר, וסיכויים לבצע תאונת דרכים חמורה עולים דרמטית.

טיפים לנעצר על ידי שוטר

אז קודם כל, חשוב שתימנעו מנהיגה בשכרות. אך אם עשיתם זאת ונתפסתם על ידי שוטר, הנה כמה דגשים שטוב לזכור:

  • חשבו על מילותיכם. כל מילה שתוציאו מפיכם עלולה לשמש כנגדכם, ולכן מומלץ שלא לומר מילים שלא יסייעו לכם בהמשך ההליך. דגש מיוחד יש לתת בנוגע להתחצפויות לשוטרים, דבר שלא יקנה לכם יתרון.
  • אל תתנו לאיש לעוות את המציאות. במידת הרלוונטיות, צלמו את סביבתכם, הקליטו את השיחה עם השוטר, כתבו נתונים רלוונטיים, והגיעו מוכנים להמשך. בכך, תמנעו הוצאתם של תרחישים או מילים מהקשרם.
  • בעת מילוי הדו"ח על ידי השוטר, תנו לו לבצע את עבודתו. בסיום המילוי, תוכלו לעבור על הכתוב ולוודא את נכונות הפרטים: הצגת הדברים כפשוטם, תאריך ושאר נתונים…
  • אם יש לכם טענה לחוסר סבירות במעשי השוטר, תוכלו לפנות לערכאה הולמת. לצורך זאת, אל תחששו לפנות לעורך דין מומחה, הבקיא בזכויותיכם וחובותיכם, כדי שיסייע לכם להגיע אל הצדק אליו אתם טוענים.
  • חשוב מכל, שוטר הוא איש חוק. הוא אינו עומד מעל החוק, אך חוקים מסוימים מקנים לו את הזכות לגבור על זכויות וחוקי תנועה אחרים. על כן, אל תתווכחו איתו, אל תציגו את הידע המשפטי שלכם בשלב זה, ואל תנסו לגבור עליו בשטח. אם יש בידיכם טענה טובה, תשאירו אותה לעורך דין בבית המשפט.

למדריך נהיגה בשכרות המלא לחצו כאן.

כללי תביעות נזיקין
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
מתי פונים לעורך דין פלילי
עולם המשפט, כפי שאנחנו יודעים, מחולק לשני חלקים עיקריים. חלק אזרחי שבין אדם לחברו או בין אדם לחברה...
קרא עוד »
פבר 10, 2020
עורך דין סכסוכי שכנים
סכסוכי שכנים הם תופעה שכיחה בערים רבות בעידן המודרני. עם הגידול באוכלוסייה, יותר אנשים חיים יחד...
קרא עוד »
דצמ 16, 2022
פיצויים לניצולי שואה – מה אומר החוק?
בהתאם לחוק השילומים, ניצולי שואה זכאים לתגמול כספי מגרמנים  אשר מוגדר כפיצויים, אשר מוענקים להם...
קרא עוד »
אפר 28, 2020