מהי חוות דעת משפטית בתחום של קניין רוחני?

קניין רוחני הינו תחום רחב למדיי, אשר כולל בתוכו לא מעט תתי תחומים שונים, כמו למשל כל התחום של רישום פטנט, הגנה על זכויות יוצרים, סימני מסחר וכדומה. חוות דעת משפטית בתחום הקניין הרוחני יכולה לשנות בצורה משמעותית את כל ההתנהלות של חברה כזו או אחרת, אשר נוגעת בתחום של קניין רוחני. למשל, חברות רבות היום מחזיקות בעמודים עסקיים ברשתות החברתיות השונות, כולל פייסבוק, אינסטגרם וכדומה. על מנת לתחזק את הפרופיל שלהן, הן חייבות להעלות לפחות פעם אחת ביום פוסט שישעשע, יעניין או יחדש משהו עבור הגולשים. ברוב הפעמים מדובר על שילוב בין טקסט קצר לבין תמונה מיוחדת. כמובן שניתן להעלות גם סרטונים, קישורים לעמודים פנימיים באתר של החברה וכדומה. אך השאלה היא, האם כל התמונות וכל התוכן שמועלה על בסיס יום – יומי לרשתות החברתיות השונות, אכן מוגן תחת החוק לזכויות יוצרים?

חוות דעת משפטית בתחום של קניין רוחני – כדאי להכיר

קודם כל, כדאי לדעת כי מבחינה עקרונית כל צילום או כל סוג של תוכן שמועלה לאתר או לעמוד העסקי של החברה, מוגן תחת חוק זכויות יוצרים. הדבר כמובן נובע מתוך ההבנה כי החברה משקיעה לא מעט זמן, אנרגיה ומשאבים כדי להעלות תוכן מעניין, רלוונטי ובעל ערך עבור הגולשים השונים. מצד שני, בתי המשפט בארץ התחילו בשנים האחרונות לצמצם את ההגנה הקיימת על כל הצילומים השונים, במיוחד כאשר מדובר על צילום של מוצרים שונים. חוות הדעת המשפטית בתחום קובעת כי ההגנה קיימת רק עבור צילומים אומנותיים, ואילו צילום של מוצר כזה או אחר – לא מאופיין באופן אומנותי במיוחד ולכן אין עליו שום הגנה מיוחדת. כמובן שניתן לערער על כך באמצעות עורך דין מקצועי ומיומן אשר מתמחה בתחום של קניין רוחני ומכיר בצורה מושלמת את כל פסקי הדין העדכניים ביותר, כמו יוסי סיוון עו"ד קניין רוחני. עורך דין ברמה גבוהה יוכל להביא את בית המשפט לבחון את המקרה שלכם לגופו ולהחליט בהתאם.

לסיכום, חוות דעת משפטית בתחום של קניין רוחני אמורה להתוות את קווי הפעולה הכלליים בכל הקשור לנושא, ולאחר מכן ניתן לבחון כל מקרה ומקרה בנפרד.

אולי יעניין אתכם?