מהו חוק סיעוד?

חוק סיעוד

החוקים השונים שנחקקו לאורך השנים נועדו לשמור על סדר בחיים הציבוריים אך גם בחיינו האישיים. אחד החוקים החשובים ביותר עבור אנשים מבוגרים, פנסיונרים וקשישים, הינו חוק סיעוד. חוק זה בעצם מגדיר מתי אדם נחשב לסיעודי. ומי שעומק בקריטריונים של חוק סיעוד יכול להגיש תביעת סיעוד. אותם תגמולים מאפשרים לקבל את הטיפול הרפואי וההשגחה שכה נדרשים לאנשים שאינם בעלי יכולת תפקוד עצמית מספקת.

במי חוק סיעוד מכיר לקביעת מצב סיעודי

חוק הסיעוד עצמו איננו יכול להגדיר באופן חד משמעי האם כל אחד מאיתנו, הורה מבוגר או קרוב משפחה קשיש, נמצא ממש ברגע זה במצב סיעודי. על פי החוק, כדי לקבוע מצב סיעודי נדרש רופא להחליט כי קיימת הצדקה לכך. הרופא שלכם או של הוריכם שממלא טופס מידע רפואי סיעודי מתאר כי על פי ההבחנה המקצועית שלו, מדובר באדם סיעודי (מבחינה תפקודית גופנית או מבחינה מנטלית, שכלית). החוק מכיר גם במבחן תפקוד שנקרא ADL, לטובת הקביעה מתי נבדק מסוים אכן נחשב לסיעודי ולכן, זקוק לטיפול, השגחה ותגמולים שיכולים לממן את הטיפול.

מהן הזכויות שמגיעות על פי חוק סיעוד

חוק הסיעוד מהווה קו מנחה הן עבור ביטוח לאומי והן עבור חברות ביטוח פרטיות. הגשת תביעת סיעוד בעזרת עו"ד ביטוח סיעודי בהתאם לחוק זה מאפשרת להוריד חלק מהנטל הכספי והנפשי מבני המשפחה המטפלים. העברת הנטל לביטוח לאומי ולחברת ביטוח פרטית נעשית בזכות השימוש בזכויות השונות. לדוגמא, קבלת שעות טיפול בבית, בכל שבוע. חיבור ללחצן מצוקה. קבלת אביזרי ספיגה ללא עלות. קבלת גמלת ביטוח חודשית ולעיתים פיצוי כספי חד פעמי. בשורה התחתונה, חוק סיעוד הינו חוק סוציאלי ממדרגה ראשונה, שמביא בחשבון את צרכי האוכלוסייה המתבגרת במדינת ישראל.

כללי תביעות נזיקין
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
פציעה בגני שעשועים – לכו לתבוע
גני שעשועים מיועדים לילדים. אך למרות זאת אנחנו עדים כי יש כמה וכמה מתקני שעשועים בכל גן שעשועים...
קרא עוד »
יול 27, 2020
מהי נהיגה במהירות מופרזת?
מהירות מופרזת היא מונח המשמש לתיאור פעולת הנהיגה מהר יותר מהמהירות המותרת. זוהי אחת מהפרות התעבורה...
קרא עוד »
יונ 21, 2023
תובענות ייצוגיות – המדריך המלא
תובענות ייצוגיות שונות מתביעות משפטיות אחרות במובנים שונים. המדריך שלהלן יעשה סדר בתחום ויבהיר את...
קרא עוד »
אוג 04, 2021