עריכת צוואה כאשר יש נכסים בחו"ל

עריכת צוואה

עם קניית נכסים וצבירת רכוש וממון בחו"ל חשוב להיות מודעים  לקשיים שעלולים להתעורר בנוגע להעברת נכסים אלו בירושה. יש לקחת בחשבון שרכוש זה יהיה כפוף לחוקי מימוש הצוואה של אותה מדינה. לכן, חשוב שעורך דין, שהינו מומחה בדיני צוואות וירושות ומתמצא בחוקים בנושא זה במדינות זרות, יהיה אמון על עריכת הצוואה. כמו כן ידאג שתהיה תקפה באותה מדינה ויטפל בהעברת הרכוש לאחר מותו של המוריש.

בכתבה זו אסקור מידע חשוב שיסייע להבנת התהליכים של עריכת צוואה לאדם בעל נכסים בחו"ל ועד למימושה.

חשוב לדעת – חוקי המדינה שבחו"ל חלים על הנכסים

כשלאזרח ישראלי יש נכסים בחו"ל אין כל בעיה במהלך חייו לגבי בעלותו על נכסים אלו. אולם, כאשר הוא פונה לעורך דין צוואה שינסח עבורו צוואה שבה יצוין כי הוא מעוניין להוריש את נכסיו ליורשיו – הוא יתקל בקושי. הסיבה לקושי היא – חוקי המדינה הזרה לגבי נכסיו, תקפותה בהתאם לכך ותשלום מס ירושה על הרכוש. ישנן מדינות שחל בהן עקרון "חופש ההורשה". עיקרון זה קובע שאדם יכול להוריש את רכושו כרצונו. בישראל עקרון זה ברור, אולם ישנן מדינות, כמו למשל בצרפת, שלפי החוק חלק מהירושה מצווה לבן או בת הזוג ולילדים ואין זה משנה מה רצונו של הנפטר.

תוקף הצוואה

כאשר אדם המתגורר בישראל וכל רכושו נמצא בארץ מנסח צוואה לפי חוק הירושה – יורשיו לא יתקלו בבעיה כלשהי בעת מימושה. אך, אם חלק מרכושו מצוי בחו"ל – יחולו על הצוואה בנוסף לדיני הירושה של ישראל, גם אלו של המדינה בחו"ל. אם הצוואה לא תמלא אחרי כל חוקי הירושה הזרים היא תוגדר כלא תקפה והרכוש לא יוכל לעבור ליורשים. לכן, חשוב ביותר להקפיד, שעורך דין הממונה על הצוואה יקפיד שהיא תמלא את חוק הירושה של המדינה שבה נמצא רכושו של כותב הצוואה.

מס ירושה על הצוואה

לפי חוקי ישראל אין צורך לגבות מס ירושה בעת קבלת נכס כלשהו בירושה. אולם, ישנן מדינות בעולם שכן גובות מס ירושה. לכן, כדי לממש את הצוואה על היורשים החיים בישראל יהיה לשלם מס עבור הנכסים שבחו"ל. מכיוון שמס הירושה יכול להיות גבוה, על עורך הדין לענייני צוואה וירושה לבצע תכנון מס שיפטור את היורשים מתשלום המס בצורה מלאה או חלקית. ניתן לעשות זאת, למשל, ע"י העברת הרכוש ליורשים עוד בימי חייו של המוריש, מכירתם או העברתם לישראל.

קיום הצוואה בפועל

צוואה הנערכת בישראל צרכה להיכתב בעברית כדי לקבל בארץ את צו קיום הצוואה. כדי לקיים את הצוואה בפועל במדינה הזרה יש לתרגמה לשפת המדינה שבה נמצא הרכוש ולקבל אישור שהמסמך הפך לבינלאומי. ניתן גם להכין מראש, בעזרת עורך דין צוואה, שתי צוואות – אחת בעברית והשנייה בשפת המדינה שבה נמצא הרכוש. דרך זו מומלצת כאשר המדינה הזרה אינה מכירה בצוואה ישראלית. מרבית המדינות דורשות אישור משפטי על צוואה שנערכה מחוץ לגבולותיה של מדינתם.

במקרים רבים ניתן לחסוך זמן ומשאבים רבים בהוצאת הצוואה לפועל, במידה שעורכים מראש צוואה מקומית המתורגמת למדינה שבה מצוי הרכוש.

עורך דין לענייני ירושה המתמחה בעריכת צוואות לאנשים שיש להם רכוש בחו"ל חייב להכיר היטב את דיני הירושה במדינה הזרה. זאת כדי שהמוריש יוכל להיות בטוח שעם פטירתו אכן יחולק רכושו כפי שרצה.

כללי תביעות נזיקין
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
ניצת הדובדבן רשימת סניפים – בצעו חיפוש מהיר
כדי למצוא ניצת הדובדבן רשימת סניפים כל שאתם צריכים לעשות זה לבצע חיפוש מהיר בגוגל וכך תוכלו להיכנס...
קרא עוד »
יונ 07, 2022
מה חשוב לעשות בעת רכישת דירה?
כאשר קונים דירה בישראל, חשוב להבין את החוקים והתקנות המקומיים. זה כולל הבנה כיצד קונים דירה, מהם...
קרא עוד »
מאי 28, 2023
כושר בגוף – וגם בראש!
יכולות קוגניטיביות כמו זיכרון, קשב ומהירות עיבוד מושפעות כולן מכושר גופני. אחת היכולות...
קרא עוד »
דצמ 24, 2022