משכנתא הפוכה – למה היא רלוונטית?

משכנתא הפוכה היא משכנתא אשר משמשת כפתרון כלכלי עבור בעלי נכסים אשר זקוקים לכסף נזיל ואין להם חסכונות או קופות גמל, אשר מהם יוכלו להוציא את מלוא הסכום הדרוש להם.

 

צורך בכספים נזילים

לא אחת האזרחים זקוקים לכסף נזיל למטרות שונות אשר עבורן הן אקוטיות כמו לדוגמה, מימון לימודים להם או לילדיהם, מימון אירועים משפחתיים כמו חתונה או בר מצווה, מימון ההון העצמי עבור רכישת נכס לילדים, הזרמת כסף לצורך פתיחת עסק או למימון הון חוזר ועוד.

מבחינת האנשים הללו, הצורך בקבלת כספים באופן מהיר הוא אקוטי ולכן הם מחפשים דרכים שונות להשגתם, כאשר אין להם כספים נזילים שאפשר לפדות כמו קרנות פנסיה, כספים בשוק ההון או בחסכונות.

 

משכנתא הפוכה

אם לאנשים הללו קיים נכס על שמם, דירה, חנות או משרד, הם יכולים להגיש בקשה ולקבל במקרים רבים אישור לקבלת משכנתא אף על פי שמלוא הנכס רשום על שמם, אין עליו חובות או קיימת משכנתא קטנה.

בהתאם להערכת השמאי על שווי הנכס, יוכל בעל הנכס לקבל אחוז מסוים מהערך הכספי של הנכס בתשלום די מידי והבטוחה לכך הוא הנכס.

בדרך זו הלקוח מקבל מימון ואינו צריך למכור את דירתו. על הנכס נרשמת משכנתא בלשכת המקרקעין. בעל הנכס מתייעץ עם יועצי המשכנתאות לגבי גובה ההלוואה הכדאית ביותר, מסלולי התשלום ותקופת ההחזר. בהתאם לכך נחתם הסכם לקיחת ההלוואה ומדי חודש הלווה משלם את סכום ההחזר שעליו סוכם.

בתום תקופת התשלומים כמו לדוגמה לאחר עשר שנים, אם הלקוח החזיר את מלוא הקרן ומלוא הריביות, מוחקים מהרישום בטאבו את העובדה שהבית ממושכן והוא שוב יהיה נכס ללא משכנתא.

אולי יעניין אתכם?