צוואות וירושות – למה יש להן כל כך הרבה השפעה על חיינו

אחד הנושאים הרגישים ביותר ביחסים בין בני משפחה, הן צוואות וירושות (קראו בהרחבה באתר עורך דין צוואות וירושות). אנחנו לא מרבים לחשוב על כך, אך מדובר בנושא מאוד רגיש שייתכן ויהיו לו השפעות משמעותיות על חיינו בהיבטים שונים. בין אם אנחנו האנשים שאמורים לכתוב צוואה ולהוריש אחרינו ירושה מסוימת, ובין אם אנחנו האנשים שאמורים לקבל את הירושה מבני משפחה אשר כתבו צוואה והלכו לעולמם. 

לפני שנסביר למה צוואות וירושות משפיעות עלינו ומדוע הן רגישות כל כך, נסביר תחילה מה זה בכלל. כל אדם רשאי לכתוב צוואה ולפרט בה כיצד הוא ירצה שיחלקו את נכסיו, רכושו וכספו אחרי מותו. הוא יכול להחליט האם זה יישאר בתוך המשפחה או יילך לגורמים אחרים על פי בחירתו. במידה והוא לא כותב צוואה, אז זה יחולק בין ילדיו, כאשר חצי מזה יילך לבן או בת הזוג. חשוב להדגיש, הוא יכול לחלק אך ורק דברים ששייכים לו ולא משהו ששייך למישהו אחר או שייך לו באופן חלקי. 

מדוע יש לכך השפעה על חיינו?

ראשית, יש בכתיבת צוואה ובאופן בו מחלקים את הירושה, משמעות סמלית, לקשר בינינו לבין כותב הצוואה. אם הוא נתן לנו יותר מאחרים, זה מלמד משהו על הקשר בינינו. 

שנית, יש לכך משמעות כלכלית. אם מורישים לנו דירה או עסק, זה בהחלט יכול להשפיע על חיינו באופן מהותי מבחינה כספית. זה נכון גם לגבי כסף בפרט וכן לגבי פריטים כאלה ואחרים. 

שלישית, יש לכך השפעה על הקשר בתוך המשפחה, אם הדברים אינם מתחלקים שווה בשווה, אלא כל אחד מקבל משהו, ויש מי שמקבל יותר ויש כאלה שמקבלים פחות. זה בוודאי משפיע על הקשר, אם יש מי שלא מקבל כלום. 

> קראו עוד בנושא באתר עורך דין דוד ביטון – צוואות וירושות

אולי יעניין אתכם?