כונס נכסים  – מה העבודה שלו

כונס נכסים הוא אדם אשר לוקח אחריות על רכושו או נכסיו של אדם שנפטר או שיש לו חובות. בתחומי שיפוט מסוימים, הם ידועים גם כנציג אישי או מנהל עזבון. תפקידו של כונס נכסים בהקשר זה הוא לנהל את העיזבון בהתאם לתנאי הצוואה ומסמכים משפטיים נוספים. ניתנת להם סמכות על פי חוק לנקוט בכל הפעולות הדרושות לניהול וחלוקת נכסים, לרבות מכירת נכסים, תשלום חשבונות וחלוקת כספים.

תפיסת רכוש עבור נושים 

כונס נכסים ממונה עשוי להיות אדם אשר מונה על ידי בית המשפט להשתלט על רכוש מטעם הנושים. זה יכול להיות בצורת בית, מכונית או חפצים אישיים אחרים הנמכרים על ידי החייב. כונס נכסים יכול גם להחזיק בנכס מסוים עד למימוש החוב ואז למכור אותו במועד מאוחר יותר.

הכונס מורשה להשתלט על רכוש מטעם אדם אחר שאינו יכול לעשות זאת בעצמו. תפקידו להשתלט על רכוש, לחלקו על פי חוק ולהחזירו במידת הצורך. לעיתים גם ישמש כמגשר בין הצדדים המעורבים בסכסוך או אי הסכמה.

ניהול רכוש בשל מצוקה כלכלית 

אפשר להגדיר את העבודה שנעשית במסגרת כינוס נכסים, כמינוי. אדם או חברה ממנים כונס נכסים לניהול רכושו וענייניו של אדם אחר או חברה שנמצאים במצוקה כלכלית. כינוס נכסים יכול להתבצע ביוזמת בתי המשפט, הנושים או בעלי עניין אחרים. כונס הנכסים מנהל את רכושה וענייני החברה שהוכנסה לכינוס נכסים.

הליך כינוס הנכסים יכול להתבצע על ידי נושים אשר מוצאים את עצמם אינם מסוגלים לגבות חובות המגיעים להם, כגון כאשר עסק פושט רגל. במקרים מסוימים, כינוס נכסים עשוי להיות יזום גם על ידי סוכנויות ממשלתיות אם הם סבורים שאדם או תאגיד עלולים להפר את החוק הפלילי או להפר בדרך אחרת את חובות הנאמנות שלהם כלפי בעלי המניות. למידע נוסף עו"ד אביתר כהן

כללי תביעות נזיקין
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
גביית מזונות- אין סיבה שזה יהיה תהליך בלתי נסבל
אחד מהקשיים של נשים גרושות, הוא גביית דמי המזונות מהבעל. לא תמיד הבעל משלם בקלות את דמי המזונות. אולם,...
קרא עוד »
דצמ 23, 2018
גישור להורים פוטנציאליים – כך תממשו את הייעוד שלכם
גישור הוא תהליך שנועד להוביל שני אנשים להגיע להסכמה מקובלת הדדית. הליך הגישור כולל הכנה, חקירה והסדרה...
קרא עוד »
יול 25, 2022
מהו הסדר עם נושים?
חייב מתמודד עם מציאות חיים מורכבת מאוד בה הוא צריך לשלם סכומי כסף גדולים לנושים, באין לו יכולת להחזיר...
קרא עוד »
מאי 25, 2021