כונס נכסים  – מה העבודה שלו

כונס נכסים הוא אדם אשר לוקח אחריות על רכושו או נכסיו של אדם שנפטר או שיש לו חובות. בתחומי שיפוט מסוימים, הם ידועים גם כנציג אישי או מנהל עזבון. תפקידו של כונס נכסים בהקשר זה הוא לנהל את העיזבון בהתאם לתנאי הצוואה ומסמכים משפטיים נוספים. ניתנת להם סמכות על פי חוק לנקוט בכל הפעולות הדרושות לניהול וחלוקת נכסים, לרבות מכירת נכסים, תשלום חשבונות וחלוקת כספים.

תפיסת רכוש עבור נושים 

כונס נכסים ממונה עשוי להיות אדם אשר מונה על ידי בית המשפט להשתלט על רכוש מטעם הנושים. זה יכול להיות בצורת בית, מכונית או חפצים אישיים אחרים הנמכרים על ידי החייב. כונס נכסים יכול גם להחזיק בנכס מסוים עד למימוש החוב ואז למכור אותו במועד מאוחר יותר.

הכונס מורשה להשתלט על רכוש מטעם אדם אחר שאינו יכול לעשות זאת בעצמו. תפקידו להשתלט על רכוש, לחלקו על פי חוק ולהחזירו במידת הצורך. לעיתים גם ישמש כמגשר בין הצדדים המעורבים בסכסוך או אי הסכמה.

ניהול רכוש בשל מצוקה כלכלית 

אפשר להגדיר את העבודה שנעשית במסגרת כינוס נכסים, כמינוי. אדם או חברה ממנים כונס נכסים לניהול רכושו וענייניו של אדם אחר או חברה שנמצאים במצוקה כלכלית. כינוס נכסים יכול להתבצע ביוזמת בתי המשפט, הנושים או בעלי עניין אחרים. כונס הנכסים מנהל את רכושה וענייני החברה שהוכנסה לכינוס נכסים.

הליך כינוס הנכסים יכול להתבצע על ידי נושים אשר מוצאים את עצמם אינם מסוגלים לגבות חובות המגיעים להם, כגון כאשר עסק פושט רגל. במקרים מסוימים, כינוס נכסים עשוי להיות יזום גם על ידי סוכנויות ממשלתיות אם הם סבורים שאדם או תאגיד עלולים להפר את החוק הפלילי או להפר בדרך אחרת את חובות הנאמנות שלהם כלפי בעלי המניות. למידע נוסף עו"ד אביתר כהן

כללי תביעות נזיקין
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
עבודה סמינריונית במשפטים – כיצד ניגשים אליה?
אין ספק שאחד מתחומי הלימוד הפופולאריים ביותר כיום בקרב צעירים וצעירות, הוא משפטים. מדובר על תחום...
קרא עוד »
מרץ 01, 2021
תהליך גירושין
תהליך הגירושין הוא אחד האירועים הקשים והמרגשים בחיי המשפחה. זה עניין מאוד רגיש וזה יכול להלחיץ מאוד...
קרא עוד »
יול 13, 2022
מתי נצטרך עורך דין לשון הרע
אדם שדיברו עליו לשון הרע והוציאו אותו או שת שם חברתו או בית העסק שלו לרעה, יכול לתבוע לשון הרע בבית...
קרא עוד »
ינו 20, 2020