פטור מהיטל השבחה – מתי ניתן לקבל?

בעוד כי חלק מהאנשים רוכשים נכס למטרת מגורים, משפצים ולאחר כמה שנים מוכרים אותו, אחרים בימינו מבצעים FLIP ומשפצים נכסים שרכשו לטובת מכירה מהירה. כך או כך, פטור מהיטל השבחה יכול להינתן רק במקרים מאוד מסוימים. מתי בדיוק? המשיכו לקרוא.

רגע לפני שנדבר על פטור מהיטל השבחה, חשוב להבין מהו ההיטל, מדוע וכיצד הוא נקבע. במילים פשוטות, כל מכירה של נכס או קרקע בישראל מחויבת בתשלום של מיסים, למעט מקרים המוגדרים בחוק. וכאשר אתם מוכרים נכס או קרקע אשר עברו כל השבחה של שיפוץ כזה או אחר, אתם תהיו מחויבים לשלם מיסים אשר מקללים בתוכם את היטל ההשבחה. במילים אחרות, אם רכשתם נכס, שיפצתם ומכרתם אותו לטובת רווח, המדינה תגבה ממכם מיסים על הפעולה הזאת. ועם זאת, בחלק מהמקרים ניתן לקבל  פטור מהיטל השבחה.

מתי ניתן לקבל פטור מהיטל השבחה?

בין אם אתם מעוניינים לקבל פטור מהיטל השבחה עד 140 מ"ר, פטור מהיטל השבחה לנכים או פטור מהיטל השבחה סעיף 19, חשוב לדעת מהם התנאים לקבלת הפטור. למשל, תוכלו לקבל פטור היטל השבחה במקרה שבו הנכס או הקרקע הנמכרים בנויים בשכונת שיקום (על פי הגדרת הממשלה).

קרקע באזור שיקום יכולה להיחשב, למשל, כקרקע אשר קיבלה אישור לתוכנית פינוי בינוי 38 באזורים מוגדרי שיקום. מדובר על אזורים כמו העיר העתיקה בצפת, כפר שלם בת"א, נחלאות בירושלים ועוד. בהתאם להגדרות הממשלה שמצריכות בדיקה פרטנית ע"י היזם של הפרויקט, פטור מהיטל השבחה פינוי בינוי עשוי להתקבל גם באזורים נוספים בארץ.

עוד מקרים בהם ניתן לקבל פטור היטל השבחה

בעוד כי היטל השבחה על בריכה פרטית הוא בד"כ משהו שלא ניתן להתחמק ממנו, מוסדות ציבוריים דווקא כן יכולים לקבל פטור מהיטל השבחה. למשל, מוסדות שמטרתם אינה לקבלת רווחים (כמו מוסדות מדע, חינוך, דת, צדקה, תרבות, סעד, בריאות או ספורט).

כמו כן, בחלק גדול מהמקרים ניתן לקבל פטור מהיטל השבחה על מכירת נכס שבעליו הם בעלי נכות פיזית ונכות צה"ל. בנוסף, פטור מהיטל השבחה עד 160 מ"ר (בעבר היה עד 120 מ"ר) יכול להינתן במקרה שהדירה כוללת אפילו מחסן (בתנאי ששטח המחסן עד 20 מ"ר).

לפי החוק, ניתן גם לקבל פטור מהיטל השבחה 4 שנים, קרי קבלת פטור במקרה שבו הבעלים או יגור בדירה במשך 4 שנים לאחר סיום הבנייה, השיפוץ או ההרחבה. זאת, במקרים בהם גודל ההרחבה אינו עולה על 140 מ"ר.

כיצד לקבל פטור מהיטל השבחה?

עומדים למכור נכס שעבר הרחבה או שיפוץ ורוצים לקבל פטור מהיטל השבחה? לא בטוחים אם אתם עונים על הקריטריונים? לא יודעים מה התהליך כולל וכמה זמן יעבור עד שתקבלו את הפטור? ובכן, מעבר למה שציינו עד כה, ישנם תנאים וקריטריונים נוספים שמאפשרים קבלת פטור מהיטל השבחה, ואותם מומלץ לבדוק בעזרת עורך הדין שלכם לענייני נדל"ן ומקרקעין.

ובתוך כך, חשוב למצוא עורך דין שבקיא באזור בו הנכס או הקרקע ממוקמים. כך, אם עורך הדין פועל משפטית באזור שלכם, אותו עורך הדין גם יכיר את התקנות האזוריות השונות באותו אזור של הנכס\קרקע. עורכי דין בד"כ מלווים את התהליך מתחילתו ועד סופו, עד קבלת הפטור הסופי מהיטל ההשבחה.  ככל שתקדימו את הפנייה לעורך הדין, ככה תוכלו לייעל ולקצר את התהליך של קבלת הפטור, מה שידוע בתור תהליך די בירוקרטי ולא מאוד קצר.

כללי תביעות נזיקין
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
מהו סלייס גמל?
אחת ההשקעות הטובות ביותר שאנחנו יכולים לעשות בכסף שלנו, היא השקעה אשר באה לידי ביטוי בקופות גמל....
קרא עוד »
אוק 21, 2022
הסכם הורות משותפת
הסכם הורות משותפת הוא אחד המסמכים החשובים ביותר עליהם יחתום בני זוג. הסכם זה נערך בין הורים שאינם...
קרא עוד »
יונ 28, 2022
מה תפקידו של עורך דין בתחום הפינוי והבינוי?
בעשורים האחרונים אנו רואים כמות גדולה של פרויקטים הקשורים להתחדשות עירונית. כאשר המטרה היא לנסות...
קרא עוד »
יול 24, 2022