איך מקבלים החזר מס הכנסה?

המס אותו אזרחי ישראל נדרשים לשלם על ההכנסה נקבע מראש בתחילת שנת המס על פי גובה ההכנסה הצפויה ובהתאם למדרגת המס הנקבעת על פי פרמטרים שונים המשפיעים במידה כזו או אחרת על גובה המס, וביניהם: מקום מגורים, מצב משפחתי, מספר ילדים וגילם וכדומה. שיטת המס המונהגת במדינת ישראל עשויה במקרים מסוימים ליצור מצבים בהם החייב במס נדרש לתשלומי מס עודפים לאורך שנת המס ובמקרים אלו הוא עשוי להיות זכאי לקבלת החזר מס הכנסה שהוא למעשה תשלום המועבר לידיו בגין הפער שנוצר בין תשלומי המס העודפים אותם הוא שילם לבין תשלומי המס אותם הוא היה אמור לשלם בפועל. חשוב לציין שלרשות כל שכיר ועצמאי במשק הישראלי, עומדת הזכות לבדיקת זכאותו לקבלת החזרי מס, כאשר הבדיקה יכולה להיעשות עבור תקופה רטרואקטיבית של עד שש שנים מיום הגשת הבקשה לקבלת החזרי מס. 

מה הן הסיבות המרכזיות בגינן אתם עשויים לקבלת תשלומי החזר מס הכנסה?

בפקודת המס המונהגת במדינת ישראל הוגדרו מספר מצבים העשויים לזכות בקבלת תשלומי החזר מס הכנסה, וביניהם: כל שינוי במצב התעסוקתי לאורך שנת המס (פיטורין, חל"ת, הפסקת עבודה וכדומה), כל שינוי במצב המשפחתי (נישואין, גירושין, לידת ילדים וכו), העתקת מקום המגורים לעיר או יישוב בהם שיעורי המס הם מופחתים, חישוב החזר מס מוטעה ו/או שגוי מצד רשויות המס בכל הנוגע לקביעת שיעורי המס ומצבים נוספים העשויים לזכות את העובד/ת השכיר ו/או העצמאי בהחזרי מס על פי פקודת מס הכנסה.

אם כך, כיצד מבררים את הנושא ואיך מקבלים את ההחזר בפועל?

קבלת החזר מס לזכאים לו, מתאפשרת רק לאחר הגשת בקשה מסודרת לרשויות המס (איך מגישים בקשה להחזר מס), כאשר אופן הגשת הבקשה מתאפשר במספר דרכים שונות כגון: 

  • הגעה פיזית ללשכת המס באוזר מגוריכם לצורך מילוי טפסי הבקשה הנדרשים
  • הגשת בקשה מקוונת באמצעות אתר האינטרנט של רשות המיסים 
  • הגשת הבקשה באמצעות גוף פרטי העוסק ומתמחה בהליכי בדיקת זכאות לקבלת החזרי מס הכנסה

מבין כל החלופות המופיעות לעיל, הדרך המומלצת ביותר היא הגשת הבקשה באמצעות גוף פרטי העוסק ומתמחה בנושא, וזאת לנוכח העובדה שהגשת הבקשה נעשית לאחר בדיקה מקדימה במסגרתה ניתן לבחון בצורה המקיפה ביותר את גובה ההחזר לו אתם זכאים. ברוב המקרים, גופים פרטיים העוסקים ומתמחים בבדיקת זכאות מקדימה לקבלת החזרי מס, אינם גובים מכם תשלום ישיר בגין השירות, כאשר התשלום עבור השירות נגבה על פי אחוז מוסכם מראש מסך דמי ההחזר אותו תקבלו. 

חשוב לציין שהזכאות לקבלת ההחזר נקבעת רק לאחר בדיקה הנערכת על ידי רשות המיסים, כאשר לאופן מילוי הבקשה בצירוף המסמכים הנדרשים, ישנו משקל לא מבוטל בכל הנוגע לזירוז התהליך. במידה ותמצאו זכאים לקבלת החזר מס הכנסה בבדיקה הנערכת על ידי רשויות המס, כספי ההחזר יועברו לחשבון בנק הרשום של שמכם תוך 30 עד 60 יום מיום הגשת הבקשה.  

 

כללי תביעות נזיקין
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
עורך דין חוזים
עורכי דין לחוזים, מבצעים חוזים זמניים עם משרד או עורך דין יחיד, אולי למשך זמן נתון, או למשימה ספציפית....
קרא עוד »
נוב 03, 2020
מתי מומלץ להיעזר בעורך דין צבאי?
עורך דין צבאי הינו עו"ד המתמצא בהיבטים המיוחדים של המשפט הצבאי, של ייצוג מול שלטונות הצבא, ליווי...
קרא עוד »
ינו 11, 2021
פטור מהיטל השבחה – מתי ניתן לקבל?
בעוד כי חלק מהאנשים רוכשים נכס למטרת מגורים, משפצים ולאחר כמה שנים מוכרים אותו, אחרים בימינו מבצעים...
קרא עוד »
נוב 15, 2022